Business Moldova Magazine
Fără rezultat
Vezi toate rezultatele
miercuri, decembrie 30, 2020
  • Login
  • Home
  • Agro
  • Economie
  • Afaceri
  • Opinii
  • Bănci
  • Tech
  • Imobiliare
  • Turism
  • Auto
  • Angajări
Abonare
Business Moldova Magazine
  • Home
  • Agro
  • Economie
  • Afaceri
  • Opinii
  • Bănci
  • Tech
  • Imobiliare
  • Turism
  • Auto
  • Angajări
Fără rezultat
Vezi toate rezultatele
Business Moldova
Fără rezultat
Vezi toate rezultatele

Guvernul României a aprobat programul de granturi pentru IMM

de George-Alin Pătru
august 2, 2020
în Energiei și Mediului de Afaceri, M.E.E.M.A, Ministerului Economiei
0
guvernul romaniei logo
8
SHARES
381
VIZUALIZĂRI
Share on FacebookShare on Twitter

Guvernul României a adoptat  la 31 iulie 2020 Ordonanța de urgență pentru deschiderea a 3 scheme de finanțare pentru IMM-urile care au fost puternic afectate de criza coronavirusului COVID-19, proiect cuprins în Planul național de investiții și relansare economică, inițiat de Ministerul Fondurilor Europene și administrat de Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri.

Măsurile adoptate de Executiv vizează sprijinirea din fonduri europene nerambursabile, aferente Programului Operațional Competitivitate 2014 – 2020, în cuantum de 1 miliard de euro, a întreprinderilor mici și mijlocii, prin acordarea de microgranturi, granturi pentru capital de lucru și granturi pentru investiții.

„Prin măsurile adoptate astăzi, un miliard de euro intră direct în economie, prin IMM-urile care vor primi o injecție directă de capital de lucru și fonduri pentru extinderea sau realizarea de capacități de producție. Banii trebuie să ajungă la firme până la sfârșitul acestui an. Este un proiect ambițios, pe care ne-am angajat că îl vom duce la bun sfârșit și așa vom face”, a declarat ministrul Virgil Popescu despre fondurile care ar urma să ajungă, potrivit estimărilor Ministerului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, la circa 100.000 de afaceri.

Cele trei forme de sprijin din fonduri externe nerambursabile reprezintă:

  • microgranturi pentru microîntreprinderi, acordate din fonduri externe nerambursabile sub formă de sumă forfetară;

  • granturi pentru capital de lucru acordate beneficiarilor sub formă de sumă forfetară și în procent din cifra de afaceri;

  • granturi pentru investiții productive acordate IMM-urilor din fonduri externe nerambursabile în baza evaluării proiectului de investiții depus.

Microgranturile, cu o valoare de 2.000 euro, se acordă o singură dată, sub formă de sumă forfetară și sunt destinate beneficiarilor:

a) întreprinderilor mici și mijlocii care fac dovada prin situațiile financiare depuse că nu dețin salariați cu contract individual de muncă la data de 31.12.2019;

b) PFA, ONG-uri cu activitate economică în unul din domeniile de activitate prevăzute în Anexa nr 1;

c) PFA/CMI dacă au fost implicte în transportul, echiparea, evaluarea, diagnosticarea și tratamentul pacienților diagnosticați cu COVID-19 care nu au beneficiat de stimulentul medicat acordat în baza OUG 43/2020.

Suma forfetară de 2.000 euro se va utiliza pentru acoperirea anumitor tipuri de cheltuieli ce vor fi detaliate în Schema de ajutor de stat.

Cererile de finanțare depuse în cadrul apelurilor de proiecte sunt selectate în ordinea depunerii, cu respectarea criteriilor de eligibilitate.

Bugetul alocat pentru acordarea de microgranturi este în valoare totală de 100 milioane euro.

Granturile destinate capitalului de lucru vor avea valoare cuprinsă între 2.000 și 150.000 euro, fondurile alocate fiind în valoare de 350 milioane euro.

Alocarea grantului pentru capital de lucru se realizează pe bază de cotă procentuală din cifra de afaceri, fiind destinat IMM-urilor a căror activitate a fost afectată de răspândirea virusului COVID-19 sau a căror activitate a fost interzisă sau redusă prin ordonanțe militare pe perioada stării de urgență și/sau pe perioada stării de alertă, în condițiile specifice prevăzute de prezenta ordonanță de urgență. Valoarea sprijinului din fonduri externe nerambursabile pentru capital de lucru se stabilește în tranșe, în funcție de cifra de afaceri aferentă anului 2019 şi reprezintă 15% din aceasta, nu mai puțin de 2.000 euro și nu mai mult de 150.000 euro, bugetul alocat fiind în valoare de 350 milioane euro. Valoarea granturilor nu include cofinanțarea beneficiarilor de ajutor de stat, în procent de minim 15% din valoarea grantului solicitat. Suma se va utiliza pentru acoperirea anumitor tipuri de cheltuieli ce vor fi detaliate în Schema de ajutor de stat.

Lista domeniilor de activitate eligibile se regăsește în Schema de ajutor de stat.

Cererile de finanțare depuse în cadrul apelurilor de proiecte sunt selectate la finanțare în ordinea depunerii cererii, cu respectarea criteriilor de eligibilitate.

Pentru acordarea granturilor destinate capitalului de lucru, MEMMA va elibera în perioada 01 august – 15 septembrie 2020, la cerere, certificate de situații de urgență, operatorilor economici a căror activitate a fost afectată în contextul pandemiei SARS-CoV-2 în perioada stării de urgență. Certificatul pentru situații de urgență emis de către MEEMA, în baza Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 29/2020, constată în baza declarației pe propria răspundere că operatorul economic a înregistrat diminuarea veniturilor sau a încasărilor de minim 25% în luna martie, aprilie sau mai 2020 prin raportare la media lunilor ianuarie și februarie 2020 sau întreruperea parțială sau totală a activității ca efect al deciziilor emise de autoritățile publice competente pe perioada stării de urgență decretată.

Granturile pentru investiții se acordă pe proiect și beneficiar și au o valoare cuprinsă între 50.000 euro și 200.000 euro, în funcție de nevoile de finanțare ale proiectelor de investiții depuse. Fondurile totale alocate pentru granturile destinate investițiilor sunt în valoare de 550.000.000 euro.

Granturile pentru investiții nu includ cofinanțarea proprie a beneficiarilor stabilită în procent de minim 15% din valoarea grantului solicitat de către beneficiarii din regiunile mai puțin dezvoltate și 30% din valoarea grantului solicitat de către beneficiarii din regiunea București-Ilfov.

Granturile se acordă IMM-urilor care implementează investiții necesare pentru:

  • extinderea capacităților de producție existente, precum și pentru extinderea capacităților de prestării de servicii;

  • realizarea de unități noi ale capacităților de producție existente, precum și pentru realizarea unor unități noi de prestare de servicii;

  • reabilitarea/modernizarea unităților de producție existente precum și pentru reabilitarea/modernizarea unor unități noi de prestare de servicii.

Lista domeniilor de activitate eligibile se regăsește în Schema de ajutor de stat, iar criteriile de selecție la finanțare ale proiectelor de investiții se regăsesc în anexa nr. 4 a OUG.

Măsurile adoptate astăzi de Executiv vor intra în vigoare la momentul publicării documentului în Monitorul Oficial.

DISTRIBUIE INFORMAȚIA

Similare

Tags: covid-19Energiei și Mediului de Afacerigranturi RomâniaGuvernul RomanieiMEEMAmicrogranturiMinisterul Economiei
  • Populare
  • Comentarii
  • Cele mai noi
straini moldova autoizolare

Republica Moldova: Autoizolare și după 30 iunie pentru cei ce intră în țară

iunie 4, 2020
romania grecia bulgaria turist moldova

Moldova: Cum poți merge în vacanță în Bulgaria sau Grecia, prin România

iunie 23, 2020
Valeriu Iftime Președinte Elsaco

Valeriu IFTIME, ELSACO: Business nu înseamnă a câștiga bani, înseamnă a trăi după valorile tale

iulie 8, 2020
victorie agentii de turism moldova

Victorie istorică a agențiilor de turism din Moldova

mai 23, 2020
travis tourism inchiriere auto

Travis Tourism lansează primul standard de securitate a clienților de închiriere auto

0
syngenta angajează

Syngenta angajează reprezentanți vânzări. Termen limită 10 mai 2020.

0
israel redeschide turismul

Israelul redeschide turismul din 3 mai

0
Totul online MAIB

Moldova Agroindbank lansează un marketplace destinat IMM-urilor din Moldova.

0
Destinațiile zborurilor HiSky din Iași: Frankfurt,Dublin și Londra

Destinațiile zborurilor HiSky din Iași: Frankfurt,Dublin și Londra

noiembrie 8, 2020
comisia europeana bani moldova 30 milioane

România: Ajutor financiar aprobat de Comisia Europeană

noiembrie 6, 2020
Blue Air Bacău Iași

Blue Air continuă rocada aeroporturilor

noiembrie 5, 2020
dacia noul logan sandero

Se cunoaște prețul noii Dacia Logan

noiembrie 4, 2020

Articole recente

Destinațiile zborurilor HiSky din Iași: Frankfurt,Dublin și Londra

Destinațiile zborurilor HiSky din Iași: Frankfurt,Dublin și Londra

noiembrie 8, 2020
comisia europeana bani moldova 30 milioane

România: Ajutor financiar aprobat de Comisia Europeană

noiembrie 6, 2020

Categorii

  • Afaceri
  • AGA
  • Agro
  • Angajări
  • Auto
  • Bănci
  • Construcții
  • Contabilitate
  • CSR
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Energiei și Mediului de Afaceri
  • Finanțare
  • Imobiliare
  • Infrastructură
  • Libero
  • M.E.E.M.A
  • Ministerului Economiei
  • Opinii
  • Politică
  • Recenzii
  • Resurse Umane
  • Sănătate
  • Siderurgie
  • Startup
  • Tech
  • Telecomunicații
  • Transport
  • Turism
  • Vinurile Moldovei
  • Viticultură
  • World

Navigare site

  • Acasă
  • Publicitate
  • Contact
  • Politica de Confidențialitate și Termeni și Condiții
Business Moldova Magazine

Publicăm știri relevante pentru mediul de afaceri din Moldova.

© 2020 Business Moldova - Un proiect al Safe Travel S.R.L., Chișinău, Moldova.

Fără rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Acasă
  • Afaceri
  • Imobiliare
  • Economie
  • Opinii
  • Bănci
  • Tech
  • World
  • Contact
  • Publicitate

© 2020 Business Moldova - Un proiect al Safe Travel S.R.L., Chișinău, Moldova.

Bine ați revenit!

Intrați în cont mai jos.

Parolă uitată?

Creați cont nou

Completați formularul pentru înregistrare

*Prin înregistrarea pe site-ul nostru sunteți de acord cu Termenii și Condițiile. Politica de Confidențialitate.
Toate câmpurile sunt necesare. Intrare

Recuperați parola.

Introduceți userul sau adresa de email pentru recuperarea parolei.

Intrare

Add New Playlist

Acest website utilizează cookies. Prin continuarea navigării vă oferiți consimțământul pentru cookies utilizate. Citiți Privacy and Cookie Policy.