Portalul Deschide.md a publicat un document prin care o instanță de judecată din Republica Moldova a autorizat punerea sub sechestru „în scopul reparării prejudiciului cauzat prin infracțiune” a bunurilor B.C. „Victoriabank”. Decizia vine după ce săptămâna trecută în presă s-a vehiculat informația privind intenția procurorilor de a pune sechestru pe sediul central și pe conturile corespondente ale unei bănci din Republica Moldova.
Astfel, sechestrele au fost aplicate pe autoturismele, bunurile imobile, valorile mobiliare de stat și valorile nominale a acestora în suma totală de circa 2,3 mld. de lei moldovenești.
Procentul majoritar de 77% din pachetul de acțiuni al „Victoriabank” sunt deținute de BERD și „Banca Transilvania” din România, ultima achiziționând în ianuarie 2018 peste 39% din acțiuni.